Риболовцима смркло – криволову свануло!

Министарство пољопривреде и заштите животне средине донело је још неправоснажну одлуку да се велико рибарско подручје „Западна Морава“, на 10 година, уступа на коришћење приватном предузећу из Пријепоља. Али око 3.500 заљубљеника у наше воде – из Заједнице организација рекреативних и спортских риболоваца „Западна Морава и Дрина“ – сумња да је одабир био намештен,

Одлука још није правоснажна и Заједница је уложила приговор након увида у конкурсну документацију. део је саопштења Заједнице у коме је и бајинобаштанско удружење „Младица“

Међутим за рибарско подручје „Колубара“ коме припада река Дрина, на овом конкурсу нико није испунио услове. Председник удружења „Младица“  Оливер Ђурић на питање нашег новинара каква је ситуација сада са газдовањем реком Дрином каже да тренутно на реци  нема корисника вода пошто на конкурсу Министарства за доделу газдовања, нико није испунио услове па тако тренутно рибарско подручје „Колубара“ коме припада и слив реке Дрине је без корисника.

Надлежно Министарство би највероватније требало да у наредном периоду одреди привремено корисника вода за 2016-ту годину. Поред тога што је нови Закон о рибарству изашао 25. новембра 2014. године, скоро 14 месеци од тада, надлежно Министарство није успело на време да рибарска подручја расподели корисницима тако да тренутно имамо јако непопуларну ситуацију на водама, односно, немамо сада рибочуварске службе које су немоћне и не смеју ништа да раде на води тако да појединци и те како ту ситуцаију  злоупотребљавају. Криволовом на првом месту.

„Пошто не постоји контрола, на воду излазе људи без имало морала“, каже Ђурић и додаје: „Реку треба превасходно да чувају и брину о њој. Сада то није случај. Људи излазе на воду, користе ову ситуацију и изловљавају рибу и нелегитимним начинима врше криволов. Показало се да су то углавном риболовци који ни предходних година нису имали дозволу за риболов а рибочуварска служба је апсолутно немоћна да се супростави  на било који начин. Једина метода на који би могло то да се реши је да се контактира Министарство, да  се обавести Републичка инспекција а након тога неко од тих инспекција би требало да контактира рибочуваре  и да изађу на терен и одреагују.“ То је, како каже Ђурић дуг пут да би се санкционисао неко ко недозвољено пеца или врши прекршај.

На питање да ли је на конкурсу за доделу газдовања водама, могла Општина као институција да конкурише како би Дрина била под ингеренцијом Бајинобаштана Ђурић каже да верује да је могла можда преко Спортско туристичког центра али у овој ситуацији тешко јер Дрина није изузета из општег система, односно Дрина припада рибарском подручју „Колубара“. То рибарско подручје  се протеже преко Ваљева па све до Аде Циганлије. Пут коме треба у будућности да се окренемо и тежимо јесте  да се река Дрина апсолутно изузме од осталих вода, да се изборимо да за Дрину важи јединствена дозвола, јер она то заслужује, пре свих река сматра Ђурић.

За крај нашег разговора Оливер каже да не види, бар за сада. решење овог проблема. Чекамо још увек на потезе надлежних из Министарства. Конкурс још увек није завршен  и нису донете Одлуке коме ће се воде доделити на газдовање. После ћемо видети шта ћемо даље и како се изборити за реку Дрину

Б. Ђурђић